Najlepsze filmy akcji – co warto obejrzeć?

Martyna14 lutego, 2023

Filmy akcji od dawna cieszą się dużą popularnością wśród widzów z całego świata. Bez wątpienia są to produkcje, które skupiają się na spektakularnych scenach walk, pościgów, wybuchów i efektownych efektach specjalnych. W dzisiejszych czasach możemy zobaczyć wiele filmów akcji, które oferują nie tylko emocjonującą akcję, ale także dobrze wykreowane postacie i wciągające fabuły.

W tym artykule przyjrzymy się najlepszym filmom akcji, które powstały do tej pory i z pewnością zachwycą każdego miłośnika tego gatunku.

Najlepsze filmy akcji wszech czasów -TOP 5

Wybór najlepszych filmów akcji zawsze zależy od gustu i preferencji widza, jednakże oto pięć produkcji, które cieszą się dużą popularnością wśród krytyków i publiczności:

„Szklana pułapka” (1988)

„Die Hard”, czyli „Szklana pułapka” to kultowy film akcji z 1988 roku w reżyserii Johna McTiernana, z Bruce’em Willis’em w roli głównej. Akcja filmu rozgrywa się podczas Bożego Narodzenia w Los Angeles, gdzie na wielopiętrowym biurowcu dochodzi do ataku terrorystów.

Willis wciela się w postać Johna McClane’a, nowojorskiego policjanta, który zmuszony jest samotnie stawić czoła grupie terrorystów dowodzonych przez Hanz Grubera, genialnego przestępcę. McClane jest jedynym, który może powstrzymać zamachowców i ocalić życie zakładników.

„Die Hard” zyskał kultowy status dzięki wspaniałej roli Bruce’a Willisa, spektakularnej akcji, efektownym wybuchom i niezapomnianym dialogom. Film jest uważany za jeden z najlepszych filmów akcji w historii kina, a popularność serii spowodowała powstanie kolejnych części.

„Matrix” (1999)

Matrix” to rewolucyjny film science-fiction z 1999 roku, w reżyserii braci Wachowski, który zmienił sposób, w jaki postrzegamy filmy akcji.

Akcja filmu rozgrywa się w przyszłości, gdzie świat rządzi się regułami sztucznej rzeczywistości stworzonej przez maszyny, a ludzie są poddani kontroli. Neo, programista komputerowy, odkrywa, że jego rzeczywistość jest jedynie iluzją, a ludzkość jest w rzeczywistości poddawana eksploatacji przez maszyny. Neo zostaje zaproszony do grona buntowników, którzy walczą z maszynami i dążą do wyzwolenia ludzkości.

„The Matrix” wyróżniał się w tamtych czasach rewolucyjnymi efektami specjalnymi, kamerą „bullet time” oraz głębokimi filozoficznymi motywami, które dotykają tematów takich jak wirtualna rzeczywistość, wolna wola, determinizm czy ludzka egzystencja. Film zyskał kultowy status i stał się jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych filmów ostatnich dwóch dekad.

„Terminator 2: Dzień sądu” (1991)

„Terminator 2: Dzień sądu” to kultowy film akcji z 1991 roku, w reżyserii Jamesa Camerona i z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej. Film jest kontynuacją kultowej już „Terminatora” z 1984 roku, ale wprowadza wiele nowych elementów.

Akcja filmu rozgrywa się w przyszłości, w której świat rządzi się regułami postapokaliptycznej rzeczywistości, gdzie maszyny przejęły kontrolę nad światem i ludzkość jest na skraju zagłady. Do przeszłości zostaje wysłany T-1000 – nowoczesny model terminatora, aby zabić Johna Connora, przyszłego przywódcę rewolucji ludzi przeciwko maszynom.

Na ratunek Johnowi przybywa T-800 (Arnold Schwarzenegger), model terminatora, który był kiedyś jego wrogiem, ale teraz jest jego sojusznikiem. Razem z matką Johna, Sarah Connor, walczą z T-1000 i dążą do powstrzymania apokalipsy.

„Terminator 2: Dzień sądu” wyróżniał się rewolucyjnymi efektami specjalnymi, spektakularnymi scenami walki oraz wciągającą fabułą. Film uważany jest za jedną z najlepszych produkcji akcji w historii kina i do dziś cieszy się dużą popularnością.

„Mad Max: Na drodze gniewu” (2015)

„Mad Max: Na drodze gniewu” to australijski film akcji z 2015 roku w reżyserii George’a Millera, z Tomem Hardy’m i Charlize Theron w rolach głównych. Film jest czwartą częścią serii „Mad Max”, ale stanowi osobną opowieść, a nie kontynuację poprzednich wydań.

Akcja filmu rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie, w którym ludzie walczą o przetrwanie w świecie po katastrofie cywilizacyjnej. Max Rockatansky (Tom Hardy) jest weteranem wojennym, który zmuszony jest walczyć o przetrwanie, a w końcu zostaje pojmany przez grupę wojowników pod wodzą Imperatorki Furiosa (Charlize Theron). Furiosa wyrusza wraz z grupą kobiet w poszukiwaniu wolności, co prowadzi do niezwykle niebezpiecznej ucieczki przed pozostałymi członkami bandy.

„Mad Max: Na drodze gniewu” wyróżnia się spektakularnymi efektami specjalnymi, pełnymi akcji scenami walki oraz charakterystycznym, surowym stylem reżyserii. Film został dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność, zyskując pochwały za doskonałą reżyserię, wspaniałe efekty specjalne i niezapomniane postaci.

„Mission: Impossible – Fallout” (2018)

„Mission: Impossible – Fallout” to szósty film z serii „Mission: Impossible” z 2018 roku, w reżyserii Christophera McQuarrie, z Tomem Cruise’em w roli głównej.

Akcja filmu rozgrywa się po wydarzeniach z poprzedniej części i skupia się na Ethanie Huncie (Tom Cruise) i jego drużynie z IMF (Impossible Mission Force), którzy starają się powstrzymać terrorystów przed użyciem trzech jądrowych ładunków. Wraz z Huntem występują m.in. Benji Dunn (Simon Pegg), Luther Stickell (Ving Rhames) oraz Isla Faust (Rebecca Ferguson).

Film wyróżnia się pełnymi akcji scenami pościgów i walk, w tym niezwykle widowiskową sekwencją, w której Tom Cruise wykonuje skok ze spadochronem na wysokości 7 kilometrów nad ziemią. Ponadto „Mission: Impossible – Fallout” cechuje się trudnymi do przewidzenia zwrotami akcji i zagadkami, co utrzymuje widza w napięciu do samego końca.

Film spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno krytyków, jak i publiczności, a krytycy chwalili go za widowiskowe sceny akcji, dobrą grę aktorską i złożoną fabułę.

Categories
Udostępniono51

Zostaw komentarz

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published